Da li ja mogu kući da napravim pivo?
Možeš, naravno! Potrebno je samo da nabaviš neophodne sastojke i pribor, da pratiš recepturu i naravno da poštuješ pravila čistoće prilikom pravljenja piva.
Šta je potrebno da napravim kućno pivo?
Pravljenje piva je u suštini izuzetno jednostavno, iako to većina nas nije ni znala (neki bar do skoro!).
Za pravljenje piva su ti potrebni sastojci i pribor. Njih biraš u zavisnosti od toga na koji način želiš da pripremaš pivo. Postoje dva načina koje ti omogućava Majstor Za Pivo:
1. Želiš da što pre napraviš svoje prvo pivo i podeliš sa prijateljima. Potrebni su ti:
- SASTOJCI: jedan od pivskih starter setova (ovde) + voda česmovača + pivski šećer
- PRIBOR: jedan od 2 starter kompleta pribora za pivo (ovde ili ovde).
2. Želiš da pokažeš svoje pivarsko umeće i prođeš kroz sve faze pripreme
- SASTOJCI: slad, hmelj, kvasac + voda česmovača + pivski šećer
- PRIBOR: jedan od pivksih kompleta pribora (ovde)
Za drugu varijantu možeš ili da pratiš recepture koje su postavljene na sajtu (ovde), ili da sam napraviš/nađeš recepturu i po njoj biraš sastojke.
Kakvo će pivo da ispadne u kućnoj varijanti?
Napravićeš izvrsno, nepasterizovano, nefiltrirano pivo, sa punoćom ukusa i mirisa. Tvoje kućno pivo će biti od samih prirodnih sastojaka: ječmenog ili pšeničnog slada, hmelja, vode… Svi sastojci koje ćeš koristiti su pažljivo odabrani – Majstor Za Pivo ti nudi najkvalitetniji slad iz Belgije, posebne sorte hmelja iz Nemačke, Češke, SAD-a, kvasac iz Francuske.
I ne samo da ćeš napraviti dobro pivo, već ćeš moći i da pripremaš piva koja do sada možda nisi ni probao: Baltic Porter, India Pale Ale, Belgian Blond, Imperial Stout, Weissbier…
Nepisano je pravilo u kućnom pivarstvu da će svako sledeće pivo da ti ispadne bolje nego predhodno. Vremenom ćeš ulaziti u neke finese, dodavaćeš začine, drugačije dozirati slad i hmelj, praviti svoje recepture… Pivo će vremenom biti sve bolje i bolje. Ono najbitnije u pravljenju kućnog piva je naravno čistoća pribora prilikom pripreme i naravno strpljenje.
Kako da izaberem sastojke na sajtu?
Kao što verovatno znaš, pivo se pravi od slada (uglavnom ječmeni), hmelja, kvasca i vode. Treba takođe dodati i pivski šećer (dekstrozu) i to je u osnovi sve. Naravno mogu se dodavati i razni začini, ali o tome drugom prilikom 🙂
Svi sastojci koji su potrebni za pravljenje piva nalaze se na našem sajtu (klikni na: sastojci za pivo). Da bi izabrao sastojke, potrebno je da znaš koje pivo praviš i po kakvoj recepturi. Recepture možeš da pronađeš ili na stranici Recepture, ili na internetu, ima ih na hiljade. Svaka od njih navodi koji sastojci idu u pripremu piva i u kojoj meri. Desiće se da na sajtu nema određene sorte hmelja na primer, ali svaka od sorti ima svoju alternativu, i jednu ćeš sigurno naći.
Zašto se fermentacija „ne pokreće“?
Ponekad se dešava da se fermentacija (proces prilikom kojeg kvasac pretvara šećer u alkohol i ugljen dioksid) ne pokrene odmah nakon stavljanja sladovine i kvasca u fermentor. Postoje dva moguća razloga:
1. temperatura je preniska: temperatura na kojoj reaguje pivski kvasac je obično oko 20°C (proveriti specifikaciju kvasca koji se koristi). Možda je potrebno postaviti fermentor na toplije mesto ili nabaviti grejač za fermentor kako bi temperatura ostala konstantna.
2. Ponekad je potrebno dan ili dva kako bi se fermentacija pokrenula. Samo malo strpljenja! 🙂
Koliko će trebati vremena da napravim pivo?
Da bi se napravilo kućno pivo, potrebno je od 4 do 6 nedelja. Uvek može i kraće, ali je najbolje držati se recepture i biti strpljiv. A strpljenje će biti višestruko nagrađeno!
Koliko litara piva mogu da pripremim u kućnoj varijanti?
Možeš koliko hoćeš! Zavisi naravno od pribora i sirovina. Fermentor je zapremine 30L, to može da predstavlja jedno od ograničenja (a i ne mora, ako se uzmu dva fermentora :)).
Recepture koje ćemo postavljati na sajtu će biti skalirane za oko 10L, jer je to optimalna količina za kuvanje sladovine (teže je zagrejati količine od 20 i više litara na standardnim ringlama).
Ako si izabrao da napraviš pivo od pivskih starter setova, količina piva po setu varira od 9L do 23L, u zavisnosti od piva koje se pravi. U slučaju starter setova, nema kuvanja, tako da se na ovaj način veće količine brže pripremaju.
Da li smem da prodajem pivo koje sam napravim?
Pivo koje se pravi u kućnoj varijanti ne sme da se prodaje. Služi isključivo za uživanje onoga koji ga pravi i njegovih prijatelja (ali samo najboljih!).