
Neverovatno je koliko volimo pivo, a koliko u stvari malo znamo o njemu. A suština je sledeća : pivo je lako napraviti, kod kuće, sa prijateljima, od prirodnih sastojaka. Upravo to pivo, bez konzervansa, nepasterizovano, od ječmenog slada, hmelja i kvasca, premašuje sva naša očekivanja, i otvara neke nove vidike. Bilo da si nekada upijao knjigu ”Uradi sam”, da majstorišeš više onako za sebe, kuvaš sa vremena na vreme dobru klopu ili ako jednostavno voliš da uživaš u vrhunskom pivu, kućno pravljenje piva je za tebe.
« Dobro, sve je to lepo, ali kako Majstore da se napravi to pivo ? » Pitanje je koje sam više puta čuo zadnjih par dana. Evo ovako.
Postoje dva jednostavna načina da se napravi kućno pivo. Jedan je lak, a drugi način je još lakši.
Da krenemo od još lakšeg načina :
Potrebni su ti osnovni set opreme koji sadrži fermentor, zatim jedan pivski Starter set (ekstrakt slada i hmelja) i dekstroza (može i običan šećer). Radi lakšeg izbora, sve smo to upakovali u jedan komplet (vidi ovde).
Priprema (20 min.)
Sa sredstvom za dezinfeksiju dobro isperi sav pribor (fermentor, flaše, krunske čepove, …). Zagrej pivski Starter set u šerpi tople vode 10 minuta da se ekstrakt omekša. Sipaj ceo sadržaj pivskog seta i dekstrozu u 2 do 3 litra ključale vode i dobro izmešaj. Sipaj u fermentor, i dodaj hladne vode do pune količine u zavisnosti od piva koje se pravi.
Fermentacija (5 min. posla, 7 dana strpljenja)
Kada se temperature sladovine u fermentoru spusti na oko 20°C, dodati kvasac iz kesice koji se dobija u Starter setu. Ostaviti fermentor na sobnoj temperaturi (20°C) oko 7 dana.
Flaširanje (10 min. posla, 4 nedelje strpljenja)
Kada je fermentacija završena, pivo se iz fermentora sipa u flaše i doda se mala količina šećera (dekstroze) prema uputstvu. Flaše se čuvaju 2 nedelje na sobnoj temperaturi, a zatim 2 nedelje na hladnom (za neka piva malo duže).
Uživanje (godinu dana)
Ovako pripremljeno pivo može da se čuva godinu dana. Na ovaj način si napravio oko 20 litara piva, u zavisnosti od tipa Starter seta koji izabereš. Naravno, ništa te ne sprečava da posle prve fermentacije probaš neko drugo pivo.
Da rezimiramo :
35 minuta posla + malo strpljenja = uživanje u cirka 20 litara vrhunskog piva
Dve stvari krase svakog dobrog pivara i na njih moram da skrenem pažnju: čistoća i strpljenje. Pošto ćeš da praviš nepasterizovano pivo bez konzervansa, čistoća i dezinfekcija svog pribora je neophodna. Takođe, što budeš strpljiviji, pivo će ti biti još bolje.
Uz svaki starter set, dobija se detaljan opis procesa. Na neka pitanja smo već pripremili odgovore (klikni ovde), a za sva druga pitanja koja ti padnu na pamet, piši, zovi, viči ! Majstor je tu.
Uskoro pišemo i o onoj drugoj, lakoj metodi.
Pozdrav budućim pivarima!
Comments
Trackbacks and pingbacks
No trackback or pingback available for this article.
Poštovani, sta je to fermentor, gde da ga nabavim i koliko košta?
Ja stalno pričam mojim drugarima kako je najlakše napraviti pivo u odnosu na pravljenje rakije ili vina pogotovo,
zahvaljući vama to ću i praktično da im dokažem, jednostavnošću i kvalitetom.
pravi ste majstori, pozdrav
Da li set za pravljenje piva mogu da koristim vise puta?
Za svako novo pravljenje piva se koristi isti set opreme. Za svaku novu turu potrebni su ti samo sastojci (starter setovi ili sirovine: slad, hmelj, kvasac).
Sta se desava ukoliko je temperatura sladovina veca od 20 stepeni kada se doda kvasac? Prvi put danas spremam pivo sa Starter setom, i nisam imao termometar da proverim da li se sladovina ohladila dovoljno kada sam dodao kvasac..